اسکلت بتنی و ویژگی های آن

اسکلت بتنی همان سازه بتنی است که در ساخت بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از اسکلت بتنی در پروژه های ساختمانی مدرن نیز صورت می گیرد. عموما برای ساخت اسکلت بتنی از بتن آرمه استفاده می شود. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان جزئیات بیش تر در این زمینه، نحوه اجرا، مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

اسکلت بتنی چیست؟

استفاده از اسکلت بتنی در ساخت سازه های بتنی صورت گرفته و استفاده از آن در انواع ساختمان های مدرن مشاهده می شود. سازه های بتنی شامل یک چارچوب یا همان اسکلت بتنی می باشند. قسمت افقی سازه های بتنی شامل تیرها و قسمت عمودی شامل ستون ها است.

استفاده از بتن در ساخت اسکلت بتنی در فونداسیون، تیرها، ستون، تیرچه ها، پله، سقف و دیوار برشی صورت می گیرد. همان گونه که گفته شد، در اسکلت بتنی از بتن آرمه استفاده می شود.

بتن آرمه، بتن مسلح بوده و علاوه بر شن و ماسه، سیمان و آب از صفحات فلزی و میلگردهای آهنی در آن ها نیز استفاده می شود. از آن جایی که این گونه اسکلت ها در برابر فشار کششی مقاومتی ندارد، استفاده از بتن آرمه و قرار دادن آرماتور در آن ها باعث افزایش مقاومت کششی سازه می شود.

مقاوم سازی سازه بتنی

به طور کلی مقاوم سازی سازه های بتنی به سه روش صورت می گیرد:

 • اضافه کردن اعضای جدید
 • تقویت اعضای جدید
 • کاهش بارهای وارد بر سازه

سازه بتنی

اجرای اسکلت بتنی

اجرای اسکلت بتنی مراحل مختلفی را شامل می شود که در ادامه به توضیح در این زمینه می پردازیم. در مرحله اول باید نسبت به زیرسازی محل مورد نظر اقدام کرد. در مرحله بعد، نوبت به گودبرداری اصولی سطح می رسد.

در مرحله سوم باید نسبت به اجرای آرماتوربندی فونداسیون اقدام کرد. در مرحله چهارم بتن ریزی فونداسیون صورت گرفته و به مدت هفت روز سطح بتن ها مرطوب نگه داشته شده و باید از آن مراقبت شود. در ادامه آرماتوربندی و بتن ریزی ستون ها صورت گرفته و تیرچه بلوک ها در سازه بتنی قرار داده می شوند.

در مرحله بعد قالب بندی دیوارها صورت گرفته و به منظور اجرای بتن ریزی، میلگردهای سقف قرار داده می شوند. عمل آوری و آرماتوربندی اسکلت طبقات مرحله به مرحله صورت می گیرد. سپس در مراحل پایانی اجرای کار، دیوارچینی و نازک کاری صورت می گیرد. در مرحله آخر نیز نماسازی و آماده سازی مراحل پایانی کار انجام می شود.

مزایای ساخت سازه های بتنی

استفاده از سازه های بتنی در ساخت ساختمان مزایایی به همراه دارد که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم:

 • در ساخت اسکلت بتنی از بتن آرمه استفاده می شود چرا که این بتن در مقابل شرایط محیطی از دوام بالایی برخوردار می باشد.
 • اسکلت بتنی دارای شکل پذیری بالایی می باشد از این رو گزینه ای مناسب برای پروژه های مختلف هم چون ساخت پل می باشد.
 • هزینه ساخت سازه های بتنی نسبت به سازه های فلزی کم تر می باشد.
 • بتن آرمه ای که در ساخت اسکلت بتنی مورد استفاده قرار می گیرد، در مقابل آتش سوزی مقاوم می باشد. این مقاومت سبب می شود در مدت زمان طولانی تری فولاد داخل بتن در برابر حرارت از خود تغییر نشان دهد.
 • در اجرای سازه های بتنی نسبت به سازه های فلزی زمان کم تری صرف می شود.
 • سازه های بتنی از طول عمر بیش تری نسبت به سایر سازه ها برخوردار می باشند.
 • اجرای اسکلت بتنی در مقایسه با اجرای اسکلت فلزی حساسیت کم تری دارد.
 • از آن جایی که رفتار بتن و آهن در برابر نیروی وارد شده متفاوت می باشد، کمانش اجزا در اسکلت بتنی کم تر می باشد.
 • هزینه نگهداری اسکلت بتنی نسبت به اسکلت فلزی کم تر می باشد. چرا که در اسکلت فلزی، به مرور زمان سطح بیرونی اسکلت دچار خوردگی شده و به طی زمان از ضخامت آن کاسته می شود. از این رو باید تدابیری برای جلوگیری از این امر صورت پذیرد که اجرایی کردن آن ها هزینه های زیادی در بر دارد.

معایب اسکلت بتنی

در کنار مزایایی که در بالا اشاره شد، استفاده از اسکلت بتنی می تواند معایبی نیز به همراه داشته باشد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در مقایسه با سازه های فلزی، سازه های بتنی از وزن بالاتری برخوردار هستند.
 • تحمل نیروی کششی در سازه های بتنی کم تر از سازه های فلزی می باشد.
 • میزان هدر رفت مصالح در ساخت اسکلت بتنی بیش تر می باشد.
 • در سازه هایی که از اسکلت بتنی در ساخت آن ها استفاده شده است، به ساخت سقف کاذب نیاز می باشد.
 • در برخی موارد گفته می شود که سازه های بتنی دارای عمر طراحی هستند. این بدان معناست که یک سازه بتنی برای مدت زمان معینی طراحی شده است. در طول زمان بتن دچار افت و خزش شده و همین امر باعث عملکرد منفی در عملکرد سازه در هنگام وقوع زلزله می باشد.
 • سازه هایی که از اسکلت بتنی در ساخت آن ها استفاده شده است، به میزان زیادی گرما و سرما را از خارج به داخل ساختمان هدایت می کنند. از این رو برای صرفه جویی در مصرف انرژی باید از عایق بندی استفاده شود.
 • در صورت بروز هرگونه آسیب دیدگی، امکان ترمیم بافت آن ها دشوار می باشد.
 • در صورت بروز انفجار، اسکلت بتنی از تخریب پذیری بالایی برخوردار می باشد.

کلام پایانی

ما در این نوشته از ساختمانچی به معرفی اسکلت بتنی و ویژگی های آن پرداختیم. امیدواریم مطالعه این مطلب اطلاعات ارزنده ای را در اختیار شما کاربران همیشگی ساختمانچی قرار داده باشد. در صورت تمایل نظرات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

اسکلت بتنی چیست؟

اسکلت بتنی همان سازه بتنی است که در ساخت بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از اسکلت بتنی در ساخت سازه های بتنی صورت گرفته و استفاده از آن در انواع ساختمان های مدرن مشاهده می شود. سازه های بتنی شامل یک چارچوب یا همان اسکلت بتنی می باشند. قسمت افقی سازه های بتنی شامل تیرها و قسمت عمودی شامل ستون ها می باشد.

مقاوم سازی سازه های بتنی به چه روش هایی انجام می گیرد؟

اضافه کردن اعضای جدید، تقویت اعضای جدید و کاهش بارهای وارد بر سازه از جمله روش هایی هستند که در مقاوم سازی سازه های بتنی انجام می شوند.

مراحل اجرای اسکلت بتنی چیست؟

1.زیرسازی محل مورد نظر 2.گودبرداری اصولی سطح 3.اجرای آرماتوربندی فونداسیون 4.بتن ریزی فونداسیون 5.آرماتوربندی و بتن ریزی ستون ها 6.قالب بندی دیوارها 7.عمل آوری و آرماتوربندی اسکلت طبقات 8.دیوارچینی و نازک کاری

استفاده از سازه های بتنی چه مزایایی نسبت به سازه های فلزی دارد؟

در اجرای سازه های بتنی نسبت به سازه های فلزی زمان کم تری صرف می شود. سازه های بتنی از طول عمر بیش تری نسبت به سایر سازه ها برخوردار می باشند. اجرای اسکلت بتنی در مقایسه با اجرای اسکلت فلزی حساسیت کم تری دارد. از آن جایی که رفتار بتن و آهن در برابر نیروی وارد شده متفاوت می باشد، کمانش اجزا در اسکلت بتنی کم تر می باشد.

معایب اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی چیست؟

در مقایسه با سازه های فلزی، سازه های بتنی از وزن بالاتری برخوردار هستند. تحمل نیروی کششی در سازه های بتنی کم تر از سازه های فلزی می باشد. میزان هدر رفت مصالح در ساخت اسکلت بتنی بیش تر می باشد. در سازه هایی که از اسکلت بتنی در ساخت آن ها استفاده شده است، به ساخت سقف کاذب نیاز می باشد.

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

راهنمای خرید انواع دریل پیچ گوشتی برقی[توسن،رونیکس و ماکیتا]

امروزه استفاده از پیچ گوشتی برقی یا الکترونیکی که با استفاده از نیروی برق کار …